NASZA FILOZOFIA TERAPII

Terapia osób z autyzmem to niezwykle złożony i prężnie rozwijający się obszar, w którym ścierają się liczne nurty i koncepcje. Wiele z proponowanych interwencji terapeutycznych nie ma umocowania w rzetelnych badaniach. Aby zyskać solidne podłoże teoretyczne i praktyczne, powstanie naszego programu poprzedziliśmy niemal trzyletnim okresem badań, testów i konsultacji. Program Autilius Wspólna Uwaga powstał dzięki wsparciu doświadczonych terapeutów i naukowców. W trakcie przygotowań opracowaliśmy spójną koncepcję terapeutyczną, która stała się fundamentem tworzonych przez nas gier. 

Nauka przez zabawę

Naszym celem jest sprowadzenie interwencji terapeutycznej do formy jak najbardziej swobodnego i spontanicznego kontaktu z dzieckiem. Staramy się, aby proponowane przez nas aktywności miały charakter zabawy i tak też były traktowane przez dzieci. 

Unikanie schematu edukacyjnego

Gry osadzone są w estetyce bajkowej. Krótkie animowane historyjki przeplatane są zadaniami. Program stworzony został tak, aby wykonywanie ćwiczeń było zbliżone do swobodnej i niedyrektywnej aktywności, naturalnej dla dziecka w wieku przedszkolnym.

Dawanie przestrzeni na wybór i niezależność

Dążymy do tego, aby nasze gry budowały w dzieciach poczucie samodzielności. Program umożliwia przygotowanie planszy z grami w taki sposób, aby ułatwić dziecku podjęcie samodzielnej decyzji i budować w nim gotowość do podejmowania wyborów.

Budowanie motywacji opartej na wewnętrznej potrzebie odkrywania

Każdą z gier projektowaliśmy w taki sposób, aby wzbudzić w dziecku ciekawość i zachęcić je do samodzielnej aktywności. Tym samym unikaliśmy budowania motywacji opartej jedynie na dążeniu do wygranej lub osiągnięcia narzuconego celu. Staramy się budować w dzieciach motywację opartą na ciekawości świata i wewnętrznej potrzebie odkrywania.

Modelowanie zachowania

Nie czekamy, aż dziecko popełni błąd. Na pierwszych poziomach gier od razu pokazują się podpowiedzi, aby dziecko od początku uczyło się, jak prawidłowo wykonać zadanie.

Stworzony przez nas program nie zastąpi tradycyjnej terapii, ale może ją uatrakcyjnić i wzbogacić. Eklektyczny i elastyczny charakter naszych gier pozwala na stosowanie programu Autilius Wspólna Uwaga w połączeniu z terapiami z różnych nurtów.

 

Czytaj dalej: Czego uczymy?


Strona www.autilius.pl korzysta z plików cookies. Więcej informacji na temat sposobu wykorzystywania plików cookies można znaleźć w Polityce prywatności .

Close
Powrót na górę