Terapeuci pracujący z osobami z autyzmem mają coraz więcej możliwości korzystania z dobrodziejstw nowych technologii. Zapraszamy Was do Łodzi na spotkanie, podczas którego przyjrzymy się najnowszym trendom technologicznym w dziedzinie terapii autyzmu, zaprezentujemy dostępne programy oraz zatrzymamy się na chwilę nad wynikami badań dotyczącymi ich skuteczności. Na koniec opowiemy o możliwościach jakie daje w terapii technologia motion capture i pokażemy aplikację, która już niedługo będzie dostępna na polskim rynku.
Konferencja odbędzie się w sobotę 21 września w ramach Targów REHABILITACJA (Al. Politechniki 4 w Łodzi). Udział w spotkaniu jest bezplatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Szczegółowy program konferencji:
9.30 – 10.00
Rejestracja
10.00 – 10.40
Autyzm i nowe technologie - dlaczego komputer jest tak ważny?
Istnieje wiele badań dotyczących interakcji osób z autyzmem z komputerem. Wiemy już sporo o tym dlaczego komputer tak dobrze sprawdza się w terapii. Podczas wystąpienia zaprezentujemy przykładowe narzędzia terapeutyczne wykorzystujące komputer oraz przedstawimy przegląd badań z tego obszaru.
10.40 – 11.20
Co w sieci piszczy? O najnowszych pomysłach technologicznych mających wesprzeć terapię autyzmu.
Wraz z rozwojem technik komputerowych możliwe staje się coraz szersze ich użycie we wspieraniu terapii i edukacji osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W ostatnich latach obserwujemy znaczny przyrost narzędzi terapeutycznych. Podczas wystąpienia zaprezentujemy dostępne na rynku programy, aplikacje i narzędzia przeznaczone do terapii oraz przyjrzę się tym, które są jeszcze w fazie testowania.
11.20 – 12.00
Czy lustro pomaga w nauce? - zastosowanie kamer w terapii autyzmu
Jednym z ostatnich trendów technologicznych jest wykorzystanie w interakcji z komputerem systemów śledzących ruchy ciała (technologia Motion Capture). Tego typu interakcja ma pewną specyficzną właściwość, umieszcza nas w świecie wirtualnym – już nie tylko sterujemy systemem, ale zostajemy w nim osadzeni. Kamery, które śledzą nasze ruchy działają jak lustro, które pozwala obserwować siebie. Jesteśmy nie tylko sprawcami, otrzymujemy też informację zwrotną dotyczącą naszego zachowania. Widzimy swoją twarz, swoje ciało, możemy obserwować swoją mimikę. To wszystko wprowadza nas w stan autokoncentracji i pozwala na pełne zanurzenie się w wykreowanej rzeczywistości. Podczas prezentacji przedstawimy możliwości jakie dla terapii stwarza tego typu interakcja.
Spotkanie poprowadzą:
mgr Kinga Wojaczek - doktorantka w Katedrze Psychologii Poznawczej Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Stowarzyszenia Innowacji Społecznych Ukryty Potencjał, koordynatorka programu Wolontariat Koleżeński Mary i Max, oraz projektu realizowanego w ramach programu NCBiR "Komputerowy system wspierający terapię dzieci ze spektrum autyzmu". Zaangażowana w tworzenie innowacyjnych narzędzi do terapii. Od lat związana z tematyką wpierania i terapii osób z autyzmem.
mgr Mateusz Płatos - asystent naukowy w Pracownia Neurokognitywistyki Rozwojowej oraz Babylab na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Równolegle pracuje w Mazowieckim Centrum Neurorehabilitacji i Psychiatrii, gdzie zajmuje się dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami rozwoju. Współzałożyciel Stowarzyszenia Innowacji Społecznych Ukryty Potencjał oraz koordynator programu Wolontariat Koleżeński “Mary i Max”, którego celem jest integracja społeczna młodzieży z autyzmem i Zespołem Aspergera.