4 najważniejsze wnioski z raportu JiM

2016-03-16
poprzednia strona

Chcesz otrzymywać informacje o najnowszych artykułach? Zapisz się na newsletter!

Wczoraj Fundacja JiM wydała raport „Dziecko z autyzmem. Dostęp do diagnozy, terapii i edukacji w Polsce”. Zapoznaliśmy się z nim. Poniżej przedstawiamy 4 najważniejsze wnioski z przeprowadzonych badań.

JiM_blog1.jpg

 

1. NFZ rozdziela pieniądze na diagnozę i terapię dzieci z autyzmem bez planu i strategii.


Z danych zgromadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że między poszczególnymi województwami są ogromne dysproporcje w dostępie do środków na diagnozę i terapię dzieci z autyzmem. W 2015 roku najwięcej dostało Mazowsze (7 mln). W województwach śląskim, kujawsko-pomorskim i opolskim na terapię nie były przeznaczone żadne środki. W tych województwach nie ma ani jednej poradni dla osób z autyzmem dziecięcym, w których można otrzymać bezpłatną pomoc.

 

2. Dzieci diagnozowane są za późno.


Mimo że większość rodziców obserwuje pierwsze objawy autyzmu przed ukończeniem 2. roku życia, a zespołu Aspergera ok. 3. roku życia, to najwięcej dzieci z autyzmem otrzymuje diagnozę między 2. a 3. rokiem życia, a zespołu Aspergera dopiero około 8. roku życia.

 

3. Lekarze pierwszego kontaktu często nie rozpoznają autyzmu.


Aż 75% rodziców po zgłoszeniu pediatrze problemów rozwojowych u swojego dziecka nie otrzymało skierowania do specjalistycznej poradni. Największy problem występuje na terenach wiejskich, gdzie tylko 15% rodziców po zasygnalizowaniu lekarzowi niepokojących objawów otrzymało skierowanie do poradni dla osób z autyzmem.

 

4. W 70% rodzin jeden z rodziców rezygnuje z pracy, żeby opiekować się dzieckiem.


W rodzinach wychowujących dziecko z zaburzeniami ze spektrum autyzmu aż w 70% jeden z opiekunów rezygnuje z pracy, żeby zająć się dzieckiem. Co więcej, wiele osób deklaruje, że swoją aktywność zawodową musiało ograniczyć do minimum.

 

Cały raport dostępny jest tu: www.jim.org

 

Chcesz, abyśmy wysyłali Ci informacje z nowymi artykułami? Zastaw swój adres e-mail:

 

reklama_blog_poradnik.jpg

Wczoraj Fundacja JiM wydała raport „Dziecko z autyzmem. Dostęp do diagnozy, terapii i edukacji w Polsce”. Zapoznaliśmy się z nim. Poniżej przedstawiamy 4 najważniejsze wnioski z przeprowadzonych badań.

JiM-cover.jpg